FAQ

FAQ Maratonu Północ – Południe

Ogólne

Jakim rowerem można startować na MPP?

Dowolnym, napędzanym siłą własnych mięśni. Bez wspomagania elektrycznego czy jakiegokolwiek innego.  Polecamy rower szosowy.

Jakie są nawierzchnie dróg na trasie MPP?

Staramy się układać trasy po drogach utwardzonych, z nawierzchnią asfaltową, o małym natężeniu ruchu. W praktyce są odcinki lepsze lub gorsze, ale jednak asfaltowe.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie?

Rower, sprawne oświetlenie, telefon komórkowy i urządzenie do zapisu przebiegu trasy (logger GPS).

Po co nam monitoring?

Uczestnikom – najczęściej dla sprawdzenia jaką przewagę lub stratę mają do współzawodników. Organizatorom – do weryfikacji faktycznej trasy pokonanej przez zawodnika lub ustalenia jego pozycji w czasie trwania  imprezy. Wszystkim zainteresowanym maratonem – daje możliwość kibicowania.

Kwalifikacje

Czy uznajecie jako kwalifikację start w innej, nie wymienionej w Regulaminie imprezie?

W pierwszej kolejności jako kwalifikacje uznajemy imprezy wymienione w regulaminie i na stronie mpp.kolo-ultra.pl/kwalifikacje. W wyjątkowych przypadkach możesz uzyskać kwalifikację dokumentując start w zorganizowanym maratonie non-stop o długości powyżej 500 km. Akceptujemy starty w imprezach, które miały miejsce nie wcześniej niż 2 lata przed terminem MPP.

Czy uznacie jako kwalifikację moje prywatne, dłuższe jazdy udokumentowane na Endomondo czy Strava?

Niestety nie. Styl jazdy na maratonach różni się zdecydowanie od prywatnych wyjazdów. Maratony odbywają się bez względu na pogodę, po trasach wytyczonych przez organizatora i są sprawdzianem umiejętności nawigacji, radzenia sobie z presją ze strony czasu czy innych zawodników, odpornością na warunki atmosferyczne czy własne słabości, natomiast prywatną jazdę można sobie ustawić przy optymalnej pogodzie z wiatrem w plecy po prostej nawigacyjnie trasie. Chcąc wystartować w wymagającym i trudnym maratonie jakim jest MPP, warto wcześniej, choćby dla własnego bezpieczeństwa, sprawdzić się w łatwiejszych wyścigach.

Kiedy muszę dostarczyć informację o zdobytej kwalifikacji?

Najpóźniej na miesiąc przed startem MPP.

Chciałbym wystartować w MPP ale nie mam kwalifikacji. Gdzie ją zdobyć?

Proponujemy dowolny maraton rowerowy na dystansie minimum 500 km, w formule ze wsparciem (z punktami kontrolnymi). Dla początkujących w dziedzinie ultra polecamy Maraton Podróżnika lub Kórnicki Maraton Turystyczny.

Zapisy i rezygnacje

Czy mogę przenieść opłatę na przyszły rok?

Nie. Opłaty startowej czy opłaty za nocleg nie można przenieść na kolejną edycję maratonu.

Czy w przypadku rezygnacji mogę otrzymać zwrot opłaty startowej?

Generalnie zwrot opłaty jest możliwy najpóźniej na miesiąc przed terminem maratonu. Dokładna data podana jest na stronie www w dziale zapisy.

Czy mogę zmienić rezerwację noclegu na mecie podczas trwania maratonu?

Niestety nie. Dlatego sugerujemy rozważne rezerwacje noclegów na mecie, z realną oceną własnych możliwości czasu przejazdu i z uwzględnieniem ryzyka opóźnień.

Reguły

Czy mogę zawczasu zarezerwować sobie nocleg na trasie maratonu?

Nie. Zawodnicy mogą rezerwować noclegi dopiero po rozpoczęciu maratonu. Chodzi o to, aby wszyscy zawodnicy na starcie mieli te same szanse. Oczywiście listę obiektów noclegowych możesz mieć przygotowaną wcześniej.

Czy w czasie awarii mogę poprosić o pomoc znajomych bądź rodzinę?

Nie, taka pomoc jest zabroniona. Na Maratonie obowiązuje zasada samowystarczalności i równych szans wszystkich zawodników. Można korzystać z ogólnodostępnych obiektów komercyjnych, serwisów lub sklepów rowerowych.

Czy mogę wysłać sobie przepak na trasę maratonu?

Nie.

Czy zawodnicy mogą pomagać sobie nawzajem podczas maratonu?

Tak, mogą a nawet powinni takiej pomocy udzielać.

Na starcie

Co muszę zrobić na starcie?

Zarejestrować się w biurze startu, podpisać listę startową, odebrać pakiet startowy, zamocować numer startowy, zamocować urządzenie do monitoringu, nadać bagaż na metę.

Szczegóły organizacji i przebiegu startu podawane są w komunikacie startowym na stronie maratonu.

O ile wcześniej muszę być na starcie?

Około 1 godziny wcześniej.

Jak duże jest urządzenie do monitoringu?

Wymiary urządzenia to 10 cm x 5 cm na 3 cm. Waga około 150 g.

Jak mocujemy urządzenie do monitoringu?

Zapewniamy taśmy lub opaski do montażu urządzenia na ramie roweru. Urządzenie może też być umieszczone w torbie rowerowej.

Jak duży jest numer startowy i gdzie go zamontować?

Numer startowy ma wymiary około 15 cm x 10 cm. Najczęściej montowany jest do sztycy lub tylnych widełek za pomocą opasek plastikowych.

Jaki bagaż mogę nadać na metę?

Bagaż należy przygotować jako jeden plecak lub torbę tak, aby w trakcie załadunku, transportu i rozładunku zawartość bagażu nie uległa wysypaniu. Bagaż należy oznaczyć dostarczonym przez organizatora imiennym numerem startowym w taki sposób, aby numer nie uległ zerwaniu.

Czy obowiązuje limit bagażu na metę?

Tak, obowiązuje limit bagażu – 1 sztuka, max 8 kg, max 20 litrów objętości na zawodnika.

Jak odebrać bagaż w przypadku gdy nie dotrę na metę?

W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy. Bagaż wyślemy na Twój koszt  po zakończeniu maratonu.

Przebieg maratonu

Co oznacza start honorowy i start ostry?

Start honorowy jest pod latarnią morską w Helu. Stąd jedziemy do Władysławowa zwartą kolumną, równym, umiarkowanym tempem w asyście Policji. Nie ma ścigania ale jedziemy w miarę sprawnie, żeby niepotrzebnie nie utrudniać życia innym uczestnikom ruchu.

Start ostry ma miejsce we Władysławowie. Tam dzielimy się na grupy, po maksymalnie 15 osób, jadące w odstępach minimalnie 200 m.

Zabłądziłem, wysiadła mi nawigacja, zgubiłem mapę. Co robić?

Organizatorzy jednego ze znanych ultramaratonów na pytanie „What to do when I get lost?” odpowiadali „Get un-lost”. Uczestnik MPP jest w pełni odpowiedzialny na podążanie po śladzie trasy dostarczonym przez organizatorów. Zalecamy posiadanie zapasowego urządzenia do nawigacji bądź klasycznej mapy z naniesioną trasa MPP.

Czy mogę zjechać z trasy maratonu, np. na nocleg?

Tak. Na trasę należy wrócić w tym samym miejscu, w którym się ją opuściło.

Czemu służą Punkty Kontrolne naniesione na mapie ze śladem trasy MPP?

W charakterystycznych miejscach na trasie maratonu zaznaczamy wirtualne punkty kontrolne, które są wykorzystywane przez system monitoringu. W tych punktach system liczy czas zawodników, daje możliwość prezentacji którzy zawodnicy minęli dany PK podczas maratonu.

Czy na trasie MPP znajdują się Punkty Kontrolne z wyżywieniem i serwisem rowerowym?

Nie

Co muszę zrobić na mecie ?

Podpisać listę z godziną przybycia na metę i przede wszystkim cieszyć się z ukończenia MPP.