Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Ogólne
Jakim rowerem można startować w imprezach organizowanych przez Koło Ultra?
Dowolnym, napędzanym siłą własnych mięśni. Bez wspomagania elektrycznego czy jakiegokolwiek innego. W niektórych imprezach (MP, MPP, Beskidzki Zbój – poza wersją terenową) najlepiej sprawdzą się rowery szosowe, w innych (PGR, SKAV200, Kresy) te bardziej przystosowane do jazdy w lekkim terenie, a na Krwawą Pętlę najlepiej wybrać się rowerem MTB, ewentualnie gravelem z możliwie szerokimi oponami..
Jakie są nawierzchnie dróg na trasie?
Zależy od imprezy.
Trasy Maratonu Podróżnika, Maratonu Północ- Południe i Beskidzki Zbój (poza wersją terenową) wiodą drogami asfaltowymi.
Krwawa Pętla to w większości jazda w terenie.
PGR, SKAV200 i Kresy to imprezy gravelowe – tu natkniesz się na różne nawierzchnie.
Na Karpackim Hulace sam określasz sobie trasę, więc od Ciebie zależeć będzie, jaki typ roweru najlepiej się sprawdzi.
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie?
Listę obowiązkowego wyposażenia znajdziesz w Regulaminie
Czy obowiązują jakieś kwalifikacje?
Aby wziąć udział w naszych imprezach, nie musisz robić żadnych kwalifikacji. Wierzymy, że Ty, Drogi Uczestniku, wiesz najlepiej czy nie porywasz się z motyką na słońce. My, organizatorzy, zrobimy wszystko by Twoja radość z pokonania trasy była jak największa. Ale na metę musisz dojechać o własnych siłach.
Przede wszystkim jeśli nie jeździsz długich dystansów, to masz zdecydowanie mniejsze szanse na ukończenie maratonu. Jeśli mówią, że ultra jedzie się głową, to prawda. Ale nie dosłowna. Trasa maratonu ma dwa ważne parametry: dystans i przewyższenia. Ten drugi parametr jest ważniejszy. Sprawdź się wcześniej w mniej wymagającej imprezie, będziesz miał zdecydowanie większe szanse na ukończenie.
Czy jeśli mam na koncie dłuższe wyjazdy rowerowe to jestem gotowy na start w ultramaratonie?
Na to pytanie sam musisz znaleźć odpowiedź.
Pamiętaj jednak, że styl jazdy na maratonach różni się zdecydowanie od prywatnych wyjazdów. Maratony odbywają się bez względu na pogodę, po trasach wytyczonych przez organizatora i są sprawdzianem umiejętności nawigacji, radzenia sobie z presją ze strony czasu czy innych zawodników, odpornością na warunki atmosferyczne czy własne słabości, natomiast prywatną jazdę można sobie ustawić przy optymalnej pogodzie z wiatrem w plecy po prostej nawigacyjnie trasie. Chcąc wystartować w wymagającym i trudnym ultramaratonie, warto wcześniej, choćby dla własnego bezpieczeństwa, sprawdzić się w łatwiejszych wyścigach.
Chciałbym wystartować w MPP ale nie mam doświadczenia w ultramaratonach. Gdzie je zdobyć?
Proponujemy dowolny maraton rowerowy na dystansie minimum 500 km, w formule ze wsparciem (z punktami kontrolnymi). Dla początkujących w dziedzinie ultra polecamy Maraton Podróżnika, Beskidzkiego Zbója lub Kórnicki Maraton Turystyczny.
Reguły
Czy mogę zawczasu zarezerwować sobie nocleg na trasie maratonu?
Nie. Zawodnicy mogą rezerwować noclegi dopiero po rozpoczęciu maratonu. Chodzi o to, aby wszyscy zawodnicy na starcie mieli te same szanse. Oczywiście listę obiektów noclegowych możesz mieć przygotowaną wcześniej.
Czy mogę wysłać sobie przepak na trasę maratonu?
Nie.
Czy w czasie awarii mogę poprosić o pomoc znajomych bądź rodzinę?
Nie, taka pomoc jest zabroniona. Na Maratonie obowiązuje zasada samowystarczalności i równych szans wszystkich zawodników. Można korzystać z ogólnodostępnych obiektów komercyjnych, serwisów lub sklepów rowerowych.
Czy zawodnicy mogą pomagać sobie nawzajem podczas maratonu?
Tak, mogą a nawet powinni takiej pomocy udzielać.
Czy jeśli się wycofam z udziału lub dotrę na metę po limicie czasu to dostanę medal i koszulkę finishera?
Nie. Medal i koszulkę finishera*) na naszych imprezach otrzymują uczestnicy, którzy ukończą maraton zgodnie z określonymi dla danej imprezy zasadami.
*) o ile jest przewidziana w pakiecie startowym danej imprezy
Zapisy i rezygnacje
Gdzie znajdę dane do przelewu?
Numer konta i tytuł z jakim należy wykonać przelew znajdziesz na dole strony zapisy
Wykonałem przelew, a nie ma mnie na liście startowej. Co dalej?
Staramy się aktualizować listę na bieżąco. Jeżeli jednak po 3 dniach roboczych od wykonania przelewu nie ma Cię na liście startowej, upewnij się, że przelew wyszedł z Twojego konta. Jeśli tak – napisz do nas.
Czy mogę przenieść opłatę na przyszły rok?
Nie. Opłaty startowej czy opłaty za nocleg nie można przenieść na kolejną edycję maratonu.
Czy w przypadku rezygnacji mogę otrzymać zwrot opłaty startowej?
Zasady rezygnacji opisaliśmy na stronie rezygnacje
Czy mogę przekazać komuś opłacony start w maratonie?
Tak, jest to możliwe, ale jedyną opcją przekazania komuś swojego miejsca startowego jest voucher. Instrukcję generowania i wykorzystania voucherów znajdziesz tutaj.
Grupy startowe
Czy wszyscy startują razem?
W przypadku Maratonu Północ-Południe wszyscy startują o jednej godzinie.
Na pozostałych imprezach uczestnicy wypuszczani są w grupach maksymalnie 15-osobowych (szczegóły na stronie imprezy). Jeśli chcesz być z kolegami w jednej grupie startowej, musicie założyć drużynę – instrukcje poniżej.
Chcemy wystartować ze znajomymi w jednaj grupie. Jak to zrobić?
Podczas zapisów na imprezę za pomocą portalu b4sportonline.pl jeden z Was musi utworzyć drużynę (zaznaczona opcja „Startuję w drużynie”), a następnie przekazać hasło do niej pozostałym uczestnikom.
W części Drużyny zaznacz opcję Startuję w drużynie i wypełnij odpowiednie pola.
Nie zaznaczyłem przy zapisach startu grupowego, a chcielibyśmy z kolegami wystartować razem. Jak to zrobić?
- Zaloguj się na swoje konto b4sportonline.pl/myevents,
- Wybierz imprezę, której zgłoszenie chcesz modyfikować,
- Kliknij: Dodatkowe opcje -> Edytuj,
- W części Drużyny zaznacz opcję Startuję w drużynie
- Wypełnij pola w zależności od tego, czy znasz nazwę drużyny, do której chcesz dołączyć obrazek 1), czy zakładasz nową drużynę, do której dołączą twoi znajomi (obrazek 2)
Czy można zresetować hasło drużyny?
Nie. Jeżeli nie pamiętasz ustawionego hasła, zmodyfikuj swoje zgłoszenie: stwórz drużynę od nowa, zapamiętaj hasło i przekaż je swoim znajomym wraz z nową nazwą drużyny, aby mogli dołączyć.
Pola Klub i Startuję w drużynie w formularzu zapisów. Czym się różnią?
W formularzu zapisów znajdziecie pole Klub. Jeśli je wypełnicie, nazwa pojawi się na numerach startowych.
W odróżnieniu, nazwa podana w polu Startuję w drużynie służy wyłącznie do umieszczenia Was w grupie startowej wraz ze znajomymi, którzy tę samą nazwę podadzą. Nie będzie umieszczona na liście startowej, na liście z wynikami ani na numerze startowym.
Czy mogę wybrać godzinę startu?
Nie. Preferencji dotyczących godziny startu („jak najwcześniej”, „jak najpóźniej”) nie kolekcjonujemy. O kolejności startu zdecydujemy… przed startem imprezy.
Zgrubna zasada jest taka, że o kolejności startu decyduje kolejność wnoszenia opłaty, uśredniając tę wartość w przypadku startu grupy.
Czy cała nasza drużyna wystartuje razem?
Osoby, które w polu „Startuję w drużynie” wybrały tę samą nazwę będziemy, w miarę możliwości, umieszczać w jednej grupie startowej.
Maksymalna liczebność grupy startowej wynosi 15 osób. Można zatem przyjąć, że kilkuosobowa drużyna zostanie z dużym prawdopodobieństwem umieszczona w tej samej grupie startowej.
Na starcie
Co muszę zrobić przed startem w biurze imprezy?
Podpisać oświadczenie (wymagany dokument tożsamości, może być w aplikacji mObywatel), odebrać pakiet startowy, zamocować numer startowy, zamocować urządzenie do monitoringu, nadać bagaż na metę (jeśli impreza przewiduje transport bagażu).
O ile wcześniej muszę być na starcie?
Tę informację zawsze podajemy w komunikatach startowych, które wysyłamy mailowo do uczestników i publikujemy na stronie imprezy. Zazwyczaj jest to od 60 minut w przypadku MPP do 30 minut przy innych imprezach.
Czy ktoś inny może odebrać dla mnie pakiet startowy?
Nie, przed wydaniem pakietu startowego wymagamy złożenia podpisu na Oświadczeniu Uczestnika, więc zrobić to można wyłącznie osobiście.
Pamiętaj, by mieć ze sobą dokument tożsamości (może być w aplikacji mObywatel) , abyśmy mogli zweryfikować, czy wydajemy pakiet właściwej osobie.
Czy w moje miejsce może wystartować kolega?
Nie. Do startu dopuszczone są wyłącznie osoby znajdujące się na liście startowej. Jeśli chcesz, aby ktoś wykorzystał Twoje miejsce, musisz zrobić to odpowiednio wcześniej. Jedyną opcją przekazania komuś swojego miejsca startowego jest voucher. Instrukcję generowania i wykorzystania voucherów znajdziesz tutaj.
Jak duży jest numer startowy i gdzie go zamontować?
Numer startowy ma wymiary około 15 cm x 10 cm. Najczęściej montowany jest do sztycy lub tylnych widełek za pomocą opasek plastikowych, które dostajecie na starcie wraz z numerem.
Co oznacza start honorowy i start ostry?
W przypadku Maratonu Północ-Południe rozpoczynamy od Startu honorowego spod latarni morskiej w Helu. Stąd jedziemy zwartą kolumną, równym, umiarkowanym tempem w asyście Policji. Nie ma ścigania, ale jedziemy w miarę sprawnie, żeby niepotrzebnie nie utrudniać życia innym uczestnikom ruchu.
Start ostry ma miejsce po kilkunastu kilometrach (zwykle w Jastarni lub Władysławowie – szczegóły w komunikatach startowych) . Tam dzielimy się na grupy, po maksymalnie 15 osób, jadące w odstępach minimalnie 200 m.
W trasie
Zabłądziłem, wysiadła mi nawigacja, zgubiłem mapę. Co robić?
Organizatorzy jednego ze znanych ultramaratonów na pytanie „What to do when I get lost?” odpowiadali „Get un-lost”. Uczestnik jest w pełni odpowiedzialny na podążanie po śladzie trasy dostarczonym przez organizatorów. Zalecamy posiadanie zapasowego urządzenia do nawigacji bądź klasycznej mapy z naniesioną trasa maratonu.
Pamiętaj, że telefon alarmowy Organizatora nie służy do tego, by otrzymać informacje nawigacyjne czy o sklepach i stacjach paliw na trasie. Taka pomoc z zewnątrz równoznaczna jest ze złamaniem obowiązujących reguł samowystarczalności i oznacza dyskwalifikację.
Czy mogę zjechać z trasy maratonu, np. na nocleg?
Tak. Warunek: na trasę należy wrócić w tym samym miejscu, w którym się ją opuściło.
Czy na trasie znajdują się Punkty Kontrolne z wyżywieniem i serwisem rowerowym?
Nie.
Zepsuł mi się rower. Czy Organizator przyjedzie po mnie albo dostarczy mi części?
Nie. Zgodnie z zasadą samowystarczalności, musisz poradzić sobie sam, ewentualnie liczyć na pomoc innych Uczestników.
Nie poddawaj się, spróbuj (w zgodzie z Zasadami) naprawić rower. Jeśli jednak uznasz, że nic nie da się zrobić i postanowisz wycofać się z imprezy, koniecznie poinformuj nas o tym dzwoniąc lub wysyłając sms na nasz numer alarmowy znajdujący się na numerze startowym.
GPS / ślady / mapy
Czym jest logger GPS i skąd go wziąć?
Przez logger GPS rozumiemy urządzenie do rejestrowania przebiegu trasy – może to być nawigacja typu Garmin, zegarek sportowy czy smartfon. Chodzi o to, że jeśli pojawiłyby się wątpliwości, czy dany uczestnik pokonał w całości i samodzielnie trasę, Organizator może zażądać przedstawienia śladu trasy nagranego tym loggerem. W praktyce bardzo rzadko mamy takie przypadki.
Nie posiadam dedykowanego lokalizatora GPS. Czy jako zapis trasy wystarczający byłby zapis z komputera rowerowego, czy powinienem zaopatrzyć się w inne urządzenie?
Temat GPSów dzielimy na 2 kategorie:
1. Lokalizator GPS: dostaniesz od nas na starcie urządzenie, dzięki któremu Twoja aktualna pozycja na trasie maratonu będzie wyświetlana na stronie www. Znajomi będą mogli sprawdzić gdzie jesteś, będą mogli śledzić Twoje poczynania na trasie i kibicować Ci.
2. Nawigacja GPS: dostarczamy ślad trasy maratonu w formacie gpx, który wgrywasz do urządzenia a ono prowadzi Cię do mety. Najczęściej takie urządzenia zapisują też przebieg jazdy i mogą służyć za wymagany regulaminem logger GPS. Jeśli urządzenie będzie w stanie pracować przez cały czas, w którym jedziesz i możesz za jej pomocą nagrać plik gpx, to dla nas będzie wystarczające.
Skąd pobrać mapę trasy do GPS?
Wejdź na stronę trasa, przewiń na okienko z mapą i kliknij na nazwę ślady (pomarańczowy napis). Dalej, aby pobrać ślad, wybierz „More” z kolumny po lewej, a następnie „Export as File” i pobierz plik w wybranym przez siebie formacie (najczęściej będzie to GPX Track w formacie .gpx).
Uwaga! Ślad warto pobrać jak najpóźniej przed imprezą. Tak jak zaznaczamy na stronie – w tygodniach poprzedzających maraton weryfikujemy potencjalne utrudnienia (remonty, zamknięcia) i najpóźniej w tygodniu przed imprezą ogłaszamy ostateczną wersję.
Macie może aktualną trasę podzieloną na 2 lub 3 części ?
Kwestię obróbki śladów pozostawiamy w gestii uczestników.
Przede wszystkim uważamy, że jest to umiejętność na tyle przydatna w różnych sytuacjach, że każdy uczestnik imprez typu ultra powinien ją nabyć. Dodatkowo, na rynku jest tyle różnych modeli nawigacji, że nie możemy odpowiadać za prawidłowe wyświetlanie śladu na każdym z nich.
Jeśli nie wiesz jak obejść się z plikiem gpx, proponujemy wsparcie społeczności na naszej grupie FB, facebook.com/groups/MaratonyKoloUltra lub skorzystanie z serwisów internetowych opisanych w odpowiedzi na kolejne pytanie (poniżej).
Jak podzielić gpx lub zmniejszyć ilość punktów w gpx?
Proponujemy google lub wsparcie społeczności na naszej grupie FB, gdzie ten temat jest często poruszany facebook.com/groups/MaratonyKoloUltra
Ewentualnie można skorzystać z serwisów internetowych. Poniżej przykłady:
Zmniejszenie długości śladu za pomocą https://gpx.studio/
Zmniejszenie ilości punktów w gpx za pomocą https://gpx.studio
Dlaczego po wgraniu śladu do mojego urządzenia wartości dystansu i przewyższenia różnią się od podanych na Waszej stronie?
Różnice rzędu kilometra czy dwóch w długości czy nawet 1000 m przewyższeń są jak najbardziej możliwe i często pojawiają się po przeniesieniu śladu z RWGPS na inne platformy. Powodem są i inne algorytmy stosowane przy obróbce danych przez firmy/portale, i różne formaty plików, i konwersje między nimi ale także różne dane cyfrowe map. Zalecamy dokładne sprawdzenie jak wygląda ślad po wgraniu na własne urządzenie nawigacyjne.
Wiecej informacji w tym temacie można uzyskać od społeczności. Polecamy naszą grupę FB facebook.com/groups/MaratonyKoloUltra oraz zaprzyjaźnione forum internetowe podrozerowerowe.info, gdzie znajdziecie wiele wątków poświęconych podobnym zagadnieniom.
Jak duży jest lokalizator GPS?
Wymiary urządzenia to 7x4x2cm, waga 60g.
Jak mocujemy lokalizator?
Urządzenie otrzymasz włączone.
Zamontuj je do roweru za pomocą taśmy lub folii (będą dostępne na starcie) lub umieść w torbie rowerowej. Zadbaj, by urządzenie „widziało niebo” – zamocuj je na górnej rurze, na mostku a jeśli umieszczasz w torbie, to na wierzchu.
W przypadku niektórych imprez (np. PGR, MPP), gdy jesteś w trasie dłużej niż 48h, lokalizatory mogą wymagać doładowania. Podczas postoju podłącz ładowanie korzystając z kabla, który dodamy do urządzenia.
Bagaż na metę, nocleg (dotyczy PGR i MPP)
Jakie są limity bagażu nadawanego na metę
Z uwagi na logistykę zwykle wprowadzamy limit bagażu, który uczestnicy mogą naszym transportem przewieźć na metę. Limity bagażu podajemy w komunikacie startowym przed imprezą.
Bagaż należy przygotować jako jeden plecak lub torbę tak, aby w trakcie załadunku, transportu i rozładunku zawartość bagażu nie uległa wysypaniu.
Bagaż należy oznaczyć dostarczoną przez Organizatora imienną zawieszką bagażową, w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu.
Jak odebrać bagaż w przypadku gdy nie dotrę na metę?
Jeżeli nadawałeś bagaż na metę, możesz go tam (na mecie) odebrać do czasu zakończenia imprezy.
Osobom, które nie odbiorą bagażu, możemy go odpłatnie wysłać (tylko paczkomat). Szczegóły podamy mailem.
Uwaga: cała procedura zwrotu bagaży może potrwać do 2 tygodni.
Czy podczas trwania maratonu mogę zmienić rezerwację noclegu na mecie ?
Niestety nie. Dlatego sugerujemy rozważne rezerwacje noclegów na mecie, z realną oceną własnych możliwości czasu przejazdu i z uwzględnieniem ryzyka opóźnień.
Czy można zarezerwować nocleg na Głodówce na pobyt po zakończeniu maratonu?
Noclegi na pobyt po zakończeniu maratonu należy rezerwować bezpośrednio w Głodówce. My mamy możliwość rezerwacji noclegów tylko na czas trwania imprezy.
You must be logged in to post a comment.